Graffneck
novinky   |   ulice   |   zóny   |   vlaky   |   traveling   |   jamy   |   videa   |   profily   |   výstavy   |   akce   |   battly   |   media   |   ostatní

Pleb & X-Dog - Stupid gringos

Ne.1.Prosinec.2013

Pražské funky duo Pleb & X-Dí se nedávno vrátilo z turné po Jižní Americe, dojmy, poznatky a pocity pro Graffneck popsal a obrazově doložil gringo Pleb.

 

Kdy a proč jste se rozhodli jet za velkou louži?

Na jaře jsme si říkali že někam pojedeme, a rovnou jsme se bavili že asi do jižní ameriky protože jsme chtěli vyloženě malovat, a tam je to takový nejvíc easy tady z těch třetích světů. Navíc tam byli už před námi Pasta, Tron nebo Cakes takže jsme od nich posbírali potřebný informace a kontakty, koupili letenku a letěli.

 

xdog and pleb - sao paulo 2Jak dlouho jste pobyli a jaký města jste navštívili? Vím od tebe že u jednoho nezůstalo.

Byli jsme tam tři týdny, v Riu, Sao Paulu a Brasílii.

Jak jste přesouvali?

Po městě sockou a tágem, jeden den jsme měli půjčený motorky a mezi městy autobusem přes noc.

Motorky jo, nemusíš mít na to řidičák nebo něco?


Asi jako (smich) nevim

Co nějaký poznatky z místních favelas?


V Riu jsme byli na návštěvě v Rocinha, což je největší favela, která už je braná jako normální čtvrť oficiálně, žije v ní půl miliónu lidí, jinak jsme bydleli v Leme u Copacabany. No co k tomu říct, je to nádhernej výhled na kopce plný domečků. Už to nejsou jen nějaký chudinský čtvrti, bydlí tam spousta "normálních" lidí, cizinci atd., takže už to není tak že bys tam vlezl a chcípnul.

 

rocinha favelaPopiš pocity z těch měst, můžeš i trochu porovnat..

Tak Rio je třeba krutě prorostlý junglí, vystavěný v kopích, všude tečou potůčky u kterých si týpci mejou auta, nebo si tam pověsí zrcátko a začne se holit třeba. Všude je plno zajímavý architektury a lidový tvořivosti, vyfotili jsme třeba schody který místní týpek celej život obkládal dlaždicemi, došlo to až do stavu, kdy mu lidi posílali kusy dlaždic z celého světa a on je tam dával, celkově je tam jakýkoliv umění vnímáno hodně pozitivně, o to víc, když to děláš na vlastní náklady. Nad městem v noci levituje nasvícenej ježíš, lidi jsou tam hodně pobožný a platí církvi dost peněz.

 

"Na schodech u parku ti děti foukaj přes den lepidlo, úlet."

 

V Sao Paulu jsme bydleli u týpka z antify, kterej měl zrovna trochu vyhrocenější období, takže prvních pár dní nechodil ven bez kvéru. Je to šílený město, 10 moliónů obyvatel, všude crackheads, pixacas, trashový domy střídají honosný paláce. Na každým druhým baráku v centru heliporty, je to prostě obrovský, Prahu bys tam nenašel. Na schodech u parku ti děti foukaj přes den lepidlo, úlet. Graffs tam jedou, nafotili jsme pár známejch spotů a samozřejmě Os Gemeos. První fuk jsme dali docela na drzovku u silnice, tam se pieci nepřejížděj, takže si vždycky musíš vychytat místo kde nic neni. Sao Paulo je takovej jižák kde je hrozný horko, Rio nás bavilo mnohem víc.

 

xdog and pleb - sao paulo

 

Brasília je samozřejmě přestřel, de Oliveira dal Niemeyerovi pár gramů a miliónů, volnou ruku a takhle to dopadlo. Tam jsme si foukli i freight, ale bohužel nemáme vůbec fotky.

Potkali jste nějaký pieci od našinců, třeba Cakese nebo Pasty?

Jj, něco jsme vyfotili, dokonce shodou okolností, jedna místní buchta se kterou jsme tam náhodně fellili, znala Cakese. Onerovo piece jsme pak potkali v Brasílii.

 

"Tak jsme mu tam udělali něco veselejšího, karáče, kytičky, hady a tak."

 

A co vy a malovačka, jak probihal nástřik?

U první věci jsme týpkovi z hotelu řekli, že děláme grafáče, ukázali jsme mu nějaký skici a on prostě došel za jiným frajerem, což byl nějakej bejvalej módní fotograf mimochodem,  a rovnou nás nechal nafučet na jeho barák. Tak jsme mu tam udělali něco veselejšího, karáče, kytičky, hady a tak. Jinak takovýmhle nějakým způsobem to tam většinou probíhá. U jednoho felly jsme pak dělali dokonce zakázku, na takovej strop v hostelu.

Okay, díky za tvá slova, víc už řeknou fotky.. 

On-line graffiti shop

Zabýváme se velkoobchodním a maloobchodním prodejem barev, laků a uměleckých potřeb. Nabízíme barvy ve spreji, fixy, náplně, náhradní hroty a pomůcky pro použití nejen v graffiti a street art sféře. V našem sortimentu naleznete také magazíny, knihy, oblečení, nátěrové potřeby a další. www.graffitistore.cz 

GRAFFNECK - Holešovice

Po - Pá 11:00 - 20:00

So - Ne 12:00 - 19:00

Janovského 15

Praha 7, 170 00

 

GRAFFNECK - Smíchov

Po - Pá 10:00 - 18:00

So         10:00 - 18:00

Nádražní 72

Praha 5, 150 00 

 (c) 2005 - 2019 Graffneck Team
(c) 2011 - 2019 Internet Profesional Factory IPF.CZ, All rights reserved.